:: ترم اول - درسهای هفتم و هشتم ::

  • فارکس در مقابل بازار سهام
  • فارکس در مقابل بازار آتی

فارکس در مقابل بازار سهام

حدود 4500 سهام در بورس اوراق بهادار نیویورک وجود دارد. 3500 سهام دیگر در نزدک (NAZDAQ) وجود دارد. کدامیک را معامله خواهید کرد؟ وقت دارید که بالاتر از بسیاری از شرکتها قرار بگیرید؟

در معامله نقدی ارز، ده ها ارز برای داد و ستد وجود دارد، اما اکثریت بازیگران بازار روی چهار جفت اصلی معامله می کنند. آیا نظارت بر چهار جفت بسیار آسان تر از هزاران سهام نیست؟

مقایسه بازار فارکس و سهام

به آقای فارکس نگاه کنید. او خیلی با اعتماد به نفس و جذاب است. آقای سهام هیچ شانسی ندارد! این فقط یکی از بیشمار مزایای بازار فارکس نسبت به بازار سهام است. برخی مزایای دیگر عبارتند از:

بازار 24 ساعتهبازار فارکس بازار 24 ساعته یکپارچه است. اغلب کارگزاران از یکشنبه در ساعت 16:00 EST تا جمعه ساعت 16:00 EST بازند. با ارائه خدمات به مشتریان که معمولا 7 روز هفته و 24 ساعت شبانه روز در دسترس اند. با توانایی انجام معامله در ساعت های بازار آمریکا، آسیا و اروپا، می توانید برنامه زمانی داد و ستد خود را سفارشی کنید.

کمیسیون حداقل (نزدیک به صفر)
اکثر کارگزاران فارکس هیچ کمیسیون یا هزینه معاملاتی اضافی برای معامله ارزها به صورت آنلاین یا از طریق تلفن دریافت نمی کنند. با کارمزد اندک، سازگار و کاملا شفاف، هزین های داد و ستد فارکس کمتر از بازارهای دیگر است. اکثر کارگزاران بابت خدمات خود از طریق کامرد خرید/فروش دستمزد می گیرند.

اجرای فوری دستورات بازار
معاملات شما در شرایط عادی بازار، فورا اجرا می شوند. تحت این شرایط، قیمتی که در زمان اجرای دستورتان نشان داده می شود معمولا همان قیمتی است که دریافت می کنید.به خاطر داشته باشید که بسیاری از کارگزاران فقط توقف، محدود کردن و دستورات ورود را در شرایط عادی بازار تضمین می کنند. معاملات در "شرایط غیر عادی بازار"، معمولا به سهولت انجام نمی گیرد. اجرای سفارشات خرید یا فروش اکثر اوقات فوری اند، اما در شرایط پرنوسان بازار، اجرای دستورات ممکن است دچار تاخیر شود.

امکان شروع معاملات با دستور فروش
بر خلاف بازار سهام، هیچ محدودیتی برای فروش در بازار ارز وجود ندارد. فرصت های داد و ستد در بازار ارز وجود دارد صرف نظر از اینکه معامله گر خریدار یا فروشنده باشد، و یا وضع بازار به هر سمتی در حال حرکت باشد. از آنجا که معامله ارز همیشه مستلزم خرید یک ارز و فروش ارز دیگری است. هیچ تعصب خاصی نسبت به اجرای دستورات خرید و فروش در این بازار وجود ندارد. بنابراین همیشه دسترسی برابر برای معامله در بازار صعودی و نزولی دارید.

بدون واسطه
بورس های متمرکز مزایای بسیاری را برای معامله گران ارائه می کنند. با این حال، یکی از مشکلات در بورس های متمرکز، وجود دلالان است. هر فردی که ما بین معامله گر و خریدار یا فروشنده قرار بگیرد برای آنها هزینه دارد. هزینه می تواند "زمانی" یا "پولی" باشد.از سوی دیگر، داد و ستد پول نقد غیر متمرکز است؛ بدین معنی که مظنه ها از معامله گران مختلف ارز می تواند متفاوت باشد. رقابت بین آنها آنقدر شدید است که شما تقریبا همیشه مطمئنید که بهترین قیمتها را به دست می آورید. معامله گران بازار فارکس دسترسی سریعتر و هزینه های کمتر دارند.

شرکتها و سازمانها نمی توانند بازار را کنترل کنند.
چند بار شنیده اید که "صندوق الف" به مبلغ "X" فروخته شد یا به مبلغ "Z" خریده شد؟ بازار سهام بسیار حساس به خرید صندوق های بزرگی است که به خرید و فروش می پردازند.
در داد و ستد نقد، اندازه وسیع بازار فارکس موجب می شود که هر بانک یا صندوق نتواند ارز خاصی را کنترل کند یا احتمال آن بسیار کم است. بانکها، صندوق های تامینی، دولتها، بنگاههای خرده فروشی و افراد ثروتمند تنها برخی از شرکت کنندگان در بازار نقدی ارز هستند که نقدینگی آن بی نظیر است.

تحلیلگران و شرکتهای کارگزاری کمتر احتمال دارد در بازار تاثیر گذار باشند
آیا به تازگی تلویزیون را تماشا می کنید؟ در مورد سهام یک شرکت خاص و تحلیلگر یک شرکت کارگزاری معتبر شنیده اید که متهم است که وقتی سهام به سرعت در حال کاهش بود مردم را همچنان مثلا به "خرید" توصیه می کرد؟ مهم نیست که دولت چه کاری انجام می دهد تا وارد شود و موجب دلسردی از این نوع فعالیت ها شود، ما آخرین مورد آن را نشنیده ایم.
IPO ها (اعلامیه ورود به بورس) کسب و کار بزرگ برای شرکتهای سهامی عام و دفاتر کارگزاری اند. روابط برای دو طرف سودمند است و تحلیلگران برای دفاتر کارگزاری کار می کنند که نیاز به شرکتها بعنوان مشتریان دارند. موقعیت های متناقض هرگز محو نخواهند شد.

بازار فارکس بعنوان بازار اولیه، میلیون ها دلار درآمد برای بانکهای جهان تولید می کند و ضرورتی برای بازارهای جهانی است. تحلیلگران فارکس تاثیر بسیار کمی روی نرخ ارز دانرد؛ آنها فقط بازار فارکس را آنالیز می کنند.

جدول مقایسه بازار فارکس و سهام

فارکس در مقابل بازار آتی

بازار فارکس مزایایی نسبت به بازار آتی دارد، مانند مزایای آن نسبت به سهام. اما صبر کنید، باز هم هست... خیلی بیشتر!

نقدینگی
در بازار فارسک 5 تریلیون دلار در روز داد و ستد می شود که آن را به بزرگترین و نقدترین بازار در جهان تبدیل می کند. این بازار می تواند حجم معاملات و اندازه تراکنشی را جذب کند که به مراتب بیشتر از ظرفیت هر بازار دیگری است. در بازار آتی فقط 30 میلیارد دلار در روز داد و ستد می شود. سی میلیارد؟ فقط همین؟!

بازارهای آتی نمی تواند با نقدینگی نسبتا محدود خود رقابت کنند. بازار فارکس همیشه نقد است، به این معنی که موقعیت ها را می توان نقد کرد و دستورهای توقف بانوسان قیمت کم و در حد صفر اجرا می شوند مگر در شرایط بسیار پر نوسان بازار.

بازار 24 ساعته
این بخش نیز مانند بخشی که در مورد بازار فارکس و سهام گفتیم مشابه است

کمیسیون حداقل یا صفر
با محبوب تر و متداول تر شدن ارتباطات الکترونیکی در طول چند سال گذشته، این شانس وجود دارد که کارگزار، شما را ملزم به پرداخت کمیسیون کند. اما در واقع، هزینه کمیسیون با آنچه در بازار آتی پرداخت می کنید اصلا قابل مقایسه نیست. رقابت میان کارگزاران آنقدر شدید است که بهترین قیمت ها را دریافت می کنید در حالی که کمترین هزینه ها را می پردازید.

قطعیت قیمت
هنگام معامله در بازار فارکس و در شرایط عادی، اجرای سریع و قیمت قطعی را دریافت می کنید. در مقابل، بازراهای آتی و سهام قطعیت قیمت یا اجرای فروی معامله را رائه نمی دهند.

حتی با ظهرو معاملات الکترونیکی و تضمین سرعت اجرا، قیمت نهایی برای معاملات آتی و سهام براساس دستورات بازار اصلا قطعی نیست. قیمتهای ارائه شده توسط کارگزاران اغلب نشان دهند آخرین معامله است و نه لزوما قیمتی که قرارداد با آن بسته خواهد شد.

محدودیت ریسک
معامله گران باید برای مدیریت ریسک، از حد توقف ضرر استفاده کنند. این رقم بر اساس موجودی حساب معامله گر تعیین می شود. ریسک در بازار فارکس به حداقل می رسد زیرا اگر مقدار "وجه الضمان مورد نیاز" بیش از "سرمایه قابل معامله" باشد، نرم افزار معاملاتی به طور خودکار حالت Call Margin را هشدار خواهد داد.

در شرایط عادی بازار، تمام موقعیت های باز فورا بسته خواهد شد (در شرایط پر نوسان بازار، موقعیت شما می تواند فراتر از سطح توقف ضررتان بسته شود).

در بازار آتی، موقعیت شما ممکن است با ضرری بزرگ تر از موجودی حساب شما بسته شود، و شما مسئول کسری در حساب خواهید بود.

عجب مکافاتی!

جدول مقایسه بازار فارکس با آتی


درس قبل  |  درس بعد