:: ترم اول - درس نهم ::

ساختار بازار فارکس

اجازه دهید ابتدا بازاری را که احتمالا با آن آشنا هستید بررسی کنیم؛ بازار سهام. ساختار بازار سهام به صورت زیر است:

سهام

"هیچ چاره ای ندارم جز اینکه به سراغ بورسهای متمرکز بروم!"

بازار سهام بر اساس طبیعت خود تمایل دارد که بسیار انحصار طلب باشد. تنها یک نهاد و یک متخصص وجود دارد که قیمت ها را کنترل می کند. همه معامله گران باید هوای این متخصص را داشته باشند! به همین دلیل، قیمت ها را به راحتی می توان تغییر داد تا به نفع متخصص باشد و نه معامله گران

چگونه این امر اتفاق می افتد؟

در بازار سهام، متخصص مجبور است دستور مشتریان را انجام دهد. در حال حاضر، فرض کنید تعداد فروشندگان به طور ناگهانی بیش از تعداد خریداران شود. متخصص که به انجام دستور مشتریان خود (فروشندگان در این مورد) است، مجموعه ای از سهام را دارد که نمی تواند آنها را به فروش برساند و این سهام ها روی دستش می ماند!
به منظور جلوگیری از چنین اتفاقی، متخصص فقط کارمزد را گسترش می دهد یا هزینه را افزایش می دهد تا مانع ورود فروشندگان به بازار شود. به عبارت دیگر، متخصص می تواند مظنه هایی را که ارائه می دهد دستکاری کند تا نیازهایش را برآورده سازد.

معاملات فارکس غیر متمرکز است

برخلاف معامله سهام یا آتی، لازم نیست بورس متمرکز را تجربه کنید که در آنها تنها یک قیمت وجود دارد. در بازار فارکس، هیچ قیمت واحد برای یک ارز در هیچ زمانی وجود ندارد و این بدین معنی است که مظنه های مختلفی از سوی معامله گران متفاوت داده می شود.

بازار متمرکز

"انتخابهای بسیار زیاد! عالیه"

این امر ممکن است در ابتدا عجیب باشد اما چیزی است که بازار فارکس را بسیار جذاب می سازد! این بازار بسیار بزرگ است و رقابت میان معامله گران آنقدر شدید است که تقریبا همیشه می توانید بهترین معامله را به دست آورید. و چه کسی این را نمی خواهد؟

همچنین، نکته جالب در مورد بازار فارکس این است که می توانید آن را در هر جایی انجام دهید.

نردبان فارکس

اگر چه بازار فارکس غیر متمرکز است، خالص نیست و پر هرج و مرج است! شرکت کنندگان در بازار فارکس را می توان به صورت نردبان سازماندهی کرد. برای درک بهتر منظور ما، در اینجا مثال ساده ای ارائه می شود:

سلسه مراتب

در راس نردبان بازار فارکس، بازار بین بانکی است. شرکت کنندگان در این بازار که بزرگترین بانک های جهان و برخی بانکهای کوچک ترند، به طور مستقیم با یکدیگر معامله می کنند یا به صورت الکترونیکی از طریق مبادلات الکترونیکی EBS یا مبادلات فوری در رویترز.

رقابت بین این دو شرکت - EBS و رویترز - شبیه کوکا و پپسی است. در جنگ دائمی برای به دست آوردن مشتریانند و به طور مستمر تلاش می کنند تا یکدیگر را مغلوب کنند. در حالی که هر دو شرکت اکثر جفت ارزها را ارائه می کنند. برخی جفت ارزها نقدتر از سایرین اند.

برای نرم افزار EBS جفت ارزهای USD/CHF - EUR/CHF - EUR/JPY - USD/JPY - EUR/USD نقدترند.
در عین حال، برای نرم افزار رویترز NZD/USD - AUD/USD - USD/CAD - EUR/GBP - GBP/USD نقدترند.

همه بانک هایی که بخشی از بازار بین بانکی اند می توانند نرخ های ارائه شده از سوی یکدیگر را مشاهده کنند، اما این لزوما بدین معنی نیست که هرکسی می تواند با آن قیمت ها معامله کند.

مانند زندگی واقعی، نرخ تا حد زیادی به ارتباط ایجاد شده بین اعتبار و طرف های معامله وابسته خواهد بود.

رتبه بعدی در این نردبان، "صندوق های تامینی" شرکت های بزرگ و ارائه دهندگا قیمتها هستند. از آنجا که این موسسات، روابط اعتباری محکم با شرکت کنندگان بازار بین بانکی ندارند، باید تراکنش های خود را از طریق بانک های تجاری انجام دهند. این بدان معنی است که نرخهای شان کمی بالاتر و گران تر از کسانی است که بخشی از بازار بین بانکی اند.

در پایین نردبان، معامله گران خرده فروشی هستند. سابق بر این شرکت در بازار فارکس برای ما مردم متوسط بسیار دشوار بود اما، به لطف ظهور اینترنت و کارگزاران خرده فروشی، موانع دشوار برای ورود به بازار فارکس برداشته شده اند. آنها این شانس را به ما دادند که با راس نردبان در تماس باشیم.


درس قبل  |  درس بعد