:: ترم اول - درس سیزدهم ::

باز شدن جلسه معاملاتی توکیو در 12:00 نیمه شب GMT، آغازگر جلسه آسیایی است. توجه داشته باشید که جلسه توکیو گاهی اوقات بازار آسیا نیز خوانده می شود زیرا توکیو پایتخت مالی آسیا است.

نکته شایان ذکر این است که ژاپن سومین مرکز بزرگ بازار فارکس در جهان است.

 

 

این امر نباید خیلی تعجب آور باشد زیرا "ین" ژاپن سومین ارز با بیشترین داد و ستد است و در 16.50% از تمام معاملات فارکس حضور دارد. در مجموع، حدود 21% از تمام تراکنش های فارکس در طول این جلسه رخ می دهد.

در زیر، جدولی از حرکت پیپ در جلسه آسیا برای جفت ارزهای اصلی ارائه می شود.

 

میزان حرکت پیپ جفت ارز
56 EURUSD
54 GBPUSD
30 USDJPY
65 AUDUSD
58 NZDUSD
39 USDCAD
40 USDCHF
57 EURJPY
72 GBPJPY
65 AUDJPY
23 EURGBP
- EURCHF

 

این مقادیر پیپ با استفاده از میانگین داده های گذشته از ماه مه 2012 محاسبه شدند. توجه داشته باشید که این ها مقادیر مطلق نیستند و می توانند بسته به نقدینگی و شرایط بازار تغییر کنند. همچنین، طیف وسیعی برای EUR/CHF در نظر گرفته نشده است زیرا نرخ برابری فرانک سوئیس و یورو در 1.2000 در طول دوره ثابت شده است.

برخی از ویژگی های کلیدی که باید در مورد جلسه توکیو بدانید عبارتند از:

  • معاملات تنها به ژاپن محدود نمی شود. هزاران معامله فارکس در دیگر نقاط مالی انجام می شوند مانند: هنگ کنگ، سنگاپور و سیدنی.
  • شرکت کنندگان اصلی بازار در جلسه توکیو شرکتهای تجاری (صادرکنندگان) و بانک های مرکزی اند. به یاد داشته باشید که اقتصاد ژاپن به شدت وابسته به صادرات است و چین نیز بازیگر بزرگ تجاری است و معاملات بسیاری به صورت روزانه انجام می شود.
  • نقدینگی گاهی اوقات می تواند بسیار کم باشد. گاهی اوقات معامله در طول این دوره مثل ماهیگری است -  ممکن است لازم باشد مدت طولانی صبر کنید تا به نتیجه برسید.
  • به احتمال زیاد حرکتهای قوی تر را در جفت ارزهای آسیا و اقیانوسیه می بینید. مانند AUDUSD و NZDUSD بر خلاف جفت ارزهای اروپایی مثل GBPUSD
  • در زمان های نقدینگی کم بازار، اکثر جفت ارزها ممکن است دارای دامنه باشند. این امر فرصتهایی برای معاملات کوتاه و یا معاملات مربوط به شکست روند در ادامه روز فراهم می کند.
  • بسیاری از اقدامات در اوایل جلسه صورت می گیرد. زمانی که داده های اقتصادی بیشتری عرضه می شوند.
  • حرکت ها در جلسه توکیو می تواند آهنگ حرکت ارزها برای ادامه روز را تعیین کند. معامله گران در جلسات بعدی به اتفاقات در جلسه توکیو نگاه می کنند تا به سازماندهی و ارزیابی استراتژی ها در جلسات دیگر کمک کنند.
  • معمولا، پس از حرکت های بزرگ در بازار نیویورک، ممکن است شاهد ثبات در جلسه توکیو باشید.

کدام جفت ارزها را باید معامله کنید؟

از آنجا که جلسه توکیو زمانی است که اخبار از استرالیا، نیوزلند، و ژاپن بیرون می آید، این فرصت خوبی برای معامله رویدادهای خبری است. همچنین، حرکت بیشتری در جفت ارزهای ین می تواند وجود داشته باشد زیرا با انجام کسب و کار شرکت های ژاپنی، مقدار قابل توجهی ین دست به دست می شود.

توجه داشته باشید که چین نیز ابر قدرت اقتصادی است، بنابراین هر زمان که خبری از چین بیرون می آید منجر به ایجاد حرکت های شدید می شود. با تکیه شدید استرالیا و ژاپن به تقاضای چین، هنگامی که داده ای چینی بیرون می آید می توانیم شاهد حرکت های بیشتر در جفت ارزهای AUD و JPY باشیم.


درس قبل  |  درس بعد