در پایان یا آغاز هر ماه، بهترین زمان است تا چارت ماهانه جفت ارزها و یا سهام را بررسی کنید تا ادامه معاملات تان تضمین شود.

اگر اینطور تصور می کنید که چارت ماهانه بسیار برای شما بزرگ است و فرصتهای کافی برایتان مهیا نمی شود تا سودهای خوبی برای خود بسازید، باید بگم سخت در اشتباه هستید. شاید این حرف من را باور نکنید اگر به شما بگم که حتی میتوانید سودهای بیشتری را بسازید اگر فقط با چارتهای هفتگی و یا ماهانه کار کنید. 

با دریافت یک سیگنال قوی در تایم ماهانه و وارد شدن به پوزیشن و نگه داشتن آن، شما براحتی میتوانید صدها پیپ سود که در طول یک سال بدست می آیند را شکار نمایید. برخلاف آنجه که اکثر معامله گران فکر می کنند، همیشه موقعیتهای بسیار قدرتمند و فرصتهای معاملاتی بسیار خوب در چارتهای ماهیانه فراهم می شود. علاوه بر این چارتهای ماهانه ویژگی هایی دارند که هیچ چارچوب زمانی دیگری آن ویژگی ها را نخواهد داشت. آیا میدانید آن ویژگی ها چیست؟

چارت

این نمودار ماهانه است که حداکثر و حداقل ظرفیت یک بازار را به شما نشان خواهد داد. این به چه معناست؟

هر بازار مانند یک ظرف است. که دارای ظرفیت مخصوص به خودی است. برای مثال، اگر شما به چارت ماهانه یورو/کد (EUR/CAD) مراجعه کنید، خواهید دید که قیمت بین حدود قیمتهای 1.24291 و 1.74967 طی 16 سال در حال نوسان است.

حتی جفت ارز یورو/دلار (EUR/USD) که بیشترین حجم معاملات را بخود اختصاص داده است و دارای بیشترین بالاترین (Highest) و کمترین پایین ترین (Lowes) مرحله ظرفیت است. کمترین و بیشترین قیمت جفت ارز یورو/دلار بترتیب عبارتند از: 0.8225 و 1.6028

برخی تغییرات اقتصادی بزرگ در اقتصاد اروپا و آمریکا به وقوع می پیوندند زمانی که قیمتها بخواهند این سقف و کف را بشکنند. چنین تغییراتی معمولا به صورت تناوبی اتفاق نمی افتند. حتی ممکن است هر 15 سال هم اتفاق نیافتند. بنابراین جفت ارز یورو/دلار بین سطوح تعریف شده مذکور در حال نوسان می باشد.

بعبارت دیگر به این معنی است که ظرفیت ظرف جفت ارز یورو/دلار بین سطوح 0.8225 و 1.6028 می باشد. این ظرف میتواند بزرگتر و یا کوچکتر شود، اما، تغییرات بزرگ اقتصادی لازم هست تا ظرفیت این ظرف را تغییر دهد. گاهی وقتها این تغییرات در برخی از بازارها هرگز اتفاق نمی افتند، بخصوص هنگامی که بازار زیاد بزرگ نباشد. بعنوان مثال: جفت ارز AUD/USD از سال 1997 بین سطوح 1.0284 و 1.3648 در حال نوسان است. قیمتها در این جفت ارز سعی کرده اند که خط مقاومت 1.3648 در سال 2011 بشکنند، و در سال 2015 سعی کردند خط حمایت 1.0284 را نیز به پایین بشکنند، که البته کمی موفق به انجام این کار شدند، اما به هر حال نتوانستند این شکست را ادامه بدهند و مجددا به دامنه مذکور بازگشت نمودند.

بنابراین این فقط یک چارت ماهانه است که می تواند این اطلاعات ارزشمند رو درمورد بازار به شما بدهد.

این چارت ماهانه هر بازار است که میتواند اسناد کاملی را در خصوص رفتار و طرز فکر معامله گران آن بازار به شما ارائه بدهد. به شما نشان خواهد داد که چه زمانی خرید و فروش جدی که باعث تغییر روندها می شود رخ خواهد داد.

و این است دلیل اینکه من میگم: "تایم فریم مــــــاهانه پادشاه است".

خب اجازه دهید این پست را با یک مثال به پایان ببرم.

در جولای 2014، جفت ارز NZD/USD به سطح 0.8841 دست یافت که بیشترین سطح تا آن زمان بود. قیمتها به پایین برگشت خوردند به خاطر اینکه شکست سطح 0.8841 در شرایط اقتصادی دو کشور در آن زمان غیرممکن به نظر می رسید. لذا هیچ راهی وجود نداشت و قیمتها برگشت خوردند. در واقع ظرفیت ظرف جفت ارز NZDUSD تکمیل شده بود، و زمان آن فرا رسیده بود تا این ظرف تخلیه شود. البته این احتمال وجود داشت که قیمتها دوباره به سمت بالا حرکت کرده و حتی این سطح را نیز بشکند، اما در بازار معاملات این احتمالات مفید بیشتر هست که به شما کمک میکند تا موفق شوید. لذا ریسک پوزیشنهای خرید بسیار بیشتر از پوزیشنهای فروش خواهد بود.

اگر چه کندل استیک ماهانه 1/7/2014 شکل مساعدی برای گرفتن سیگنال فروش نداشت، اما با این حال با توجه به اینکه قیمتها به یک مقاومت بسیار سنگین برخورد کرده بودند و همچنین این کندل و کندل ماه قبل خط بالای بولینگر باند ما را شکسته بودند، لذا ما وارد پوزیشن فروش شدیم. و هنوز که هنوزه قیمتها در حال رفتن به پایین می باشند.

NZDUSD