تاکنون در هر مکان و زمان صحبت از حرکات قیمت در بازار فارکس شده و تئوری عرضه و تقاضا در خصوص آن مطرح گشته صرف نظر از دلایل تکنیکال و فاندامنتال (و تمام حرکات قیمت در این بازار را به میزان حجم عرضه و تقاضا در موقعیت های مختلف، به آن نسبت میدهند و تماما واکنش های قیمت به انواع سطوح مختلف اعم از فیبوناچی انواع حمایت و مقاومت، انواع پیووت و غیره را متاثر از فشار حجم عرضه و تقاضا میدانند.

به مثال زیر توجه کنید، فرض کنید EURAUD در یک روند صعودی قرار داشته که با رسیدن به سطح مقاومتی تغییر جهت داده و نزولی می شود، حال از نظر تئوری عرضه و تقاضا این گونه تعبیر می شود:

چون این سطح کلیدی، محلی بوده که خریداران، عبور قیمت از آن را سخت یا غیرممکن می دانستند و معاملات لانگ (خرید) خود را به فروش تبدیل می کنند و از طرفی عده دیگری از معامله گران با همین انتظار از این سطح اقدام به فروش می کنند، پس در محدوده "A" توازن فشار حجم عرضه و تقاضا تغییر م یکند و قیمت با کم شدن تقاضا و زیاد شدن حجم عرضه مستعد نزول می شود و در ادامه طبق انتظارات معامله گران، در محدوده "B" حجم عرضه بیشتر از تقاضا شده و نزول ادامه پیدا می کند. که این تماما تاثیر هر چهارگروه معامله گران (خریداران در سود، خریداران در ضرر، فروشندگان در سود و فروشندگان در ضرر) در بازار می باشد.

عرضه و تقاضا - شکل یک

اینجاست که سئوالات زیر مطرح می شوند:

اگر فشار حجم عرضه بیشتر از حجم تقاضا بوده که باعث این نزول شده، با توجه به این که در بازار فارکس در برابر هر خریداری فروشنده ای قرار دارد و بلعکس، که اگر خریداری در برابر قیمت فروش نباشد، فروشی انجام نمی شود پس این عرضه به کدام خریداران صورت گرفته؟

خریداران که کمتر شده اند و اکثر معامله گران فروشنده هستند که در نتیجه این فشار حجم عرضه را ایجاد کرده اند، پس این حجم فروش به کجا وارد شده وقتی خریداری برای آنها نیست؟

اگر چنین نابرابری در این منطقه بین حجم فروشندگان و خریداران (عرضه و تقاضا) وجود دارد پس باید به خاطر فاصله گرفتن قیمت های ASK و BID شاهد اسپرد خیلی بالا و یا حداقل اسلیپیج های بزرگ باشیم، پس چرا اسپرد و اسلیپیچ زیاد در این مناطق وجود ندارد؟

شاید بگویید برخی معاملات پیش فروش هستند و نیازی به خریدار در همان زمان و قیمت نیست که باید به یاد داشت این اصطلاح مربوط به بازار فیوچرز واقعی با قابلیت تحویل در سررسید مقرر می باشد، نه بازار فارکس که به صورت مجازی (الکترونیکی) است.

آیا تاکنون به پنجره Exposure در ترمینال متاتریدر خود توجه کرده اید؟

در تصویر زیر یک پوزیشن خرید بر روی EURAUD صورت گرفته است: (برای مشاهده بهتر بر روی تصویر کلیک نمایید)

و در این تصویر نیز یک پوزیشن فروش بر روی EURUAD صورت گرفته است:

هر دو معامله خرید و فروش EURUAD در تب Exposure عنوان Long نمایش داده شده است، چرا؟

به خاطر اینکه ارز پایه حساب، دلاری بوده و برای کراس های غیردلاری مثل EURUAD باید یک طرف کراس در برابر دلار خریده شود تا کراس در حساب قابل معامله شود، چون در غیر اینصورت شما در حساب خود EUR نخواهید داشت که بتوانید بفروشید و در برابر آن AUD بخرید. واضح تر اینکه در فروش EURUAD باید دلار بالانس خود را بفروشید تا یورو بخرید سپس یورو خریداری شده را برای خرید EURAUD بفروشید، و بلعکس، پس در این گونه معاملات حجم خرید و فروش EUR در همان ترید برابر بوده و با خرید هر مقدار EUR، همان مقدار EUR را دقیقا فروخته اید. فراموش نشود که با توجه به وجود حساب های با پایه EUR نزد Liquidity Providers ها دیگر نیازی به چنج آن با دلار نیست و مستقیما با AUD معامله می شود.

نکته: قسمت رنگی بالا عمده ترین دلیل اسپرد بالا در کراسهای متفرقه می باشد.

پس اگر در فروش کراس EURUAD تمام معاملات EUR خنثی می شوند، چگونه حجم عرضه آن زیاد شده که نزول می کند؟

حال در همین زمان (زمان آغاز نزول EURUAD) در جفت ارز EURUSD یک روند صعودی، یکسان با کیفیت موقعیت نزولی EURAUD وجود دارد، که به معنای تقاضای زیاد EUR اس و با توجه به حجم بسیار بالاتر معاملات EURUSD حجم بالایی از معاملات در خرید و تقاضای EUR هستند پس چرا در EURUAD قیمت نزول کرد؟ مگر شاخص یورو در حال رشد و صعود نیست؟ معاملات یورو در فروش EURAUD هم که خنثی هستند! پس چرا شاهد نزول بودیم؟ به خاطر عرضه و تقاضا در AUD؟ اینجاست که باید به جفت ارز AUDUSD نگاه کرد تا دلیل آن را متوجه شد.

نتیجه اول: برای این که بتوانید تصویری واقعی و شفاف از تاثیر فشار حجم عرضه و تقاضا را در جفت ارز مورد معامله خود مشاهده و از آن برای رفتار شناسی قیمت در معاملات خود استفاده کنید باید بر روی جفت ارزهای اصلی کراس با دلار آنالیز و معامله انجام دهید.

حال چرا کراس با دلار؟ درباره این سئوال نظر شما چیست؟ در پست بعدی در این باره توضیح خواهیم داد.

[برگرفته از jabalameli]